Zjutraj smo ponovno raziskovali lepi Ermoupolis in polja za njim. V rastlinjakih so zoreli paradižniki, a žal ni bilo živih duš, ki bi jih prodajale.
Splezali smo na bližnji grič ob obali in občudovali lepe zalive. Drugi zaliv južno od nas je v vseh vodičih hvaljena plaža Vai. Palme naj bi se na tem delu Krete razrasle iz pečk dateljev, ki so jih izpljuvali egipčanski vojaki.
Pogumno smo razvili glavno jadro in jadrali v kursu proti Dodekanezom natančno pol ure, nato je veter izginil. Tudi za ta preliv med Kreto in Kasosom velja enako, kot za ožino Kafira, rt Malea ter preliv Karpatos – bolje bonaca kot 7+ Bf vetra, kar je sicer na teh področjih običajen pojav. S pomočjo motorja smo se že sredi popoldneva, potem ko smo dočakali, da je odmotovilil trajekt, privezali na pomol v luki Fri na najujžnejšem dodekaneškem otoku Kasos.
Kasos je skalnat otok z nizko vegetacijo. Je turistično najmanj razvit in oblegan otok Dodekanezov. Na njem živi 1200 prebivalcev in v tem času 10 turistov, ki smo jih zvečer srečali v edini taverni, kjer strežejo tudi hrano.
Dodekanezi ali Južni Sporadi so bili pod turško okupacijo v poznem srednjem veku oproščeni davkov. Kasos je takrat cvetel. Na otoku je živelo 11.000 ljudi in zgradili so močno trgovsko floto. V času grške vojne za osvoboditev se je to ladjevje zdelo Turkom preveč nevarno, zato so s svojo egipčansko vojsko l.1824 vdrli na otok in pobili 7.000 prebivalcev. Od takrat si otok ni več opomogel. Za časa gradnje sueškega prekopa se je veliko otočanov izselilo v Egipt in kasneje, v času ekonomske krize, v Ameriko. Vsako leto se na obletnico holokavskta tu zberejo potomci domačinov s celega sveta.
Na otoku je videti veliko teras, kjer je včasih rasla trta. Vinogradov je ostalo le še za vzorec. Danes je na otoku verjetno več hiš kot stalnih prebivalcev.
Ni komentarjev:
Objavite komentar